Szkoła Dam

LIST DO GOŚCI

Cześć! Nazywam się Halina Kozłowska.

Znajomi mówią do mnie „Hal”, będzie mi więc miło, jeśli przejdziemy na ty.

Jakiś czas temu, nagle, olśniło mnie.

Odkryłam, że 99,9% ludzi przestaje uczyć się dobrych manier mniej więcej w wieku 7 lat. To oznacza, że większość ludzi dorosłych, mimo wielu lat życiowych doświadczeń używa tylko tych gestów uprzejmościowych,  których nauczyła się… w przedszkolu.

Wyobrażasz to sobie? Zdawkowe: proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia – i na tym koniec.

Odkryłam również, że jeśli chodzi o ubiór, to większość kobiet wie na ten temat nieporównywalnie mniej niż ich… prababki.

I to pomimo tzw. rewolucji modowej oraz wszelkiego rodzaju programów, magazynów i blogów modowych.

W rzeczywistości poziom nieobeznania prawie każdej dorosłej kobiety jest w tej dziedzinie większy niż zwykła amatorszczyzna.

Jak to wszystko odkryłam? Na własnym przykładzie.

Mając trochę ponad 40 lat zrozumiałam,  że stwierdzenia takie jak Z tym się trzeba urodzić, albo Garnitur i maniery dobrze się noszą w trzecim pokoleniu to tylko podcinające skrzydła komunały. Nikt nie rodzi się uprzejmy, kulturalny i elegancki.

Tego po prostu trzeba się uczyć!

Tzn. nie zrozum mnie źle. Każdy ma prawo żyć tak, jak mu się  podoba i nie jest przez to ani lepszy, ani gorszy. Ja jednak doszłam do wniosku, że wolę wiedzieć, niż nie wiedzieć. Bo wiedza na ten temat, obycie i tzw. kindersztuba daje większy wybór życiowych możliwości.

Pomyślałam, że nigdy nie jest za późno na „nowe otwarcie”.

Zaczęłam więc drążyć te zaniedbane tematy, a następnie zapisywać  i systematyzować wszystko, czego się dowiedziałam.

Tak powstała Szkoła Dam, która dziś ma już ponad 4 lata i ponad 300 blogowych wpisów dotyczących elegancji i dobrych manier.

Musisz wiedzieć, że w swoich poszukiwaniach nie ograniczam się do podręczników etykiety i dress code’u.

Zbieram wszystko, co tylko wydaje mi się istotne dla szeroko pojętego tematu kultury codzienności: podczas czytania biografii, listów z minionych epok oraz literatury pięknej, oglądania filmów, programów publicystycznych i historycznych, słuchania ciekawych wywiadów, a nawet podczas rozmów z ludźmi, szczególnie starszymi.

Obserwuję, wyciągam wnioski i łączę fakty, staram się szukać odpowiedzi na pytania: „dlaczego przyjęło się robić tak, a nie inaczej”.

&

Na bazie takich właśnie dociekań stworzyłam bardzo prosty i jednocześnie treściwy podział garderoby damskiej na trzy podstawowe kategorie: formalną, codzienną i swobodną. Tworząc go odeszłam od korporacyjnych schematów i powróciłam do korzeni elegancji.

Przy okazji kwestionuję obowiązujące wzorce wyglądu kobiety-lolity i pokazuję 3 podstawowe błędy, których nigdy nie popełniają kobiety z klasą. Naprawdę! Na początek wystarczy zwrócić uwagę na trzy elementy…

Szkoła Dam to prawdopodobnie jedyne miejsce, gdzie zasady damskiego klasycznego kodu ubioru zostały opisane w tak kompleksowy i schematyczny sposób.

Tu dowiesz się m.in.:

 • Jak na podstawie 3 konkretnych kategorii: formalnej, codziennej i swobodnej dobierać strój do okazji.
 • Jak na podst. rodzaju tkaniny, wzoru na tkaninie oraz fasonu ubrania ocenić, do której z tych trzech kategorii należy każda rzecz w Twojej szafie.
 • Jak rozpoznawać ubraniowe „mieszańce” i dlaczego lepiej ich unikać.
 • Jak kompletować reprezentacyjną garderobę ze szlachetnych tkanin i dodatków.
 • Jak sterować rangą stroju za pomocą rodzaju tkaniny, deseni, a nawet… guzików.

A także

 • Skąd wiadomo, że klasyka to klasyka i co to właściwie znaczy „ponadczasowy”.
 • Co to jest kulturalna komunikacja i jaki ma związek z dobrymi manierami.
 • Jak zacząć myśleć o dobrych manierach w kategorii dbałości o relacje społeczne.

Okazuje się, że życie jest o wiele prostsze, jeśli możesz o sobie powiedzieć:

Wiem, jak się kulturalnie zachować.

Wiem, jak się właściwie ubrać.

Bo gdy już poczujesz pewność siebie wynikającą ze znajomości tych reguł, wtedy pozbędziesz się obaw o to, jak jesteś postrzegana.

I zamiast obsesyjnie starać się wypaść jak najlepiej, spokojnie i z klasą będziesz potrafiła znaleźć się w każdej sytuacji.

&

Bardzo mocno wierzę w sens SD, skoro tak wiele zarówno dojrzałych kobiet, jak i młodych dziewczyn mówi mi, że to co robię działa na nie niezwykle motywująco. Niejednokrotnie jestem wzruszona tym, że Czytelnicy wypowiadają się o blogu z takim entuzjazmem.

Jedna z Czytelniczek pisze:

Szkoła Dam dała mi możliwość na nowo odkryć świat savoir vivre’u – tym razem nie jako snobistyczny i na pokaz, ale zrozumiały, dostosowany do współczesności i otwarty na potrzeby moje i drugiego człowieka.

Są to dla mnie ważne słowa, ponieważ bardzo chcę pokazać, że savoir-vivre nie musi być wcale sztywną, ograniczającą i gotową formą.

Savoir- vivre w Szkole Dam to postawa akceptująca różnorodność i odwołująca się do przekonania, że ludzie są z natury dobrzy i godni zaufania.

Wykorzystując pytania Czytelników pokazuję, że nasze zachowanie w znacznym stopniu zależy od kontekstu, czyli wielu różnych elementów składających się na daną sytuację, np. od tego jak zachowują się inni ludzie.

Nie ma matrycy, bo nie ma dwóch identycznych sytuacji. Dlatego tak ważna jest życzliwość, wyrozumiałość, gotowość do niesienia pomocy, wsparcia, współpracy i rozmowy. Szacunek dla świata i dla siebie jako jego części.

Treści tu zawartych nie znajdziesz w żadnej książce. Ten blog to praca na żywym organizmie, powstaje na bazie codziennych pytań Czytelników i naszych bardzo interesujących rozmów.

I chociaż jako autorka wierzę, że celem nas wszystkich powinno być zaangażowanie w zmianę świata na lepsze, to mówię też,… że nie jestem osobą, która powinna oceniać Twoje motywacje.

Może nie od razu chcesz zmieniać świat, a jedynie szukasz odpowiedzi na pytanie

  • co zrobić, aby ludzie zaczęli traktować Cię poważnie?
  • Albo jak ubrać się na obiad do przyszłych teściów?
  • A może idziesz pierwszy raz do teatru i nie wiesz, co na siebie włożyć?
  • Albo kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń do powitania?
 • A może jesteś już na takim etapie, że zastanawiasz się co robić, aby nie popaść w snobizm?

W każdym przypadku jesteś we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Teraz już tylko

>>> Wejdź do Szkoły Dam

 • Prenumerata na jeden miesiąc to koszt 4,60 zł
 • Prenumerata na sześć miesięcy z góry to koszt 18,60 zł

A na stronie głównej możesz bez konieczności wykupowania prenumeraty przeczytać 20 wpisów otwartych i tym samym ocenić, czy warto bywać tu częściej.

Zapraszam ♥