Szkoła Dam

LIST DO GOŚCI

Cześć! Nazywam się Halina Kozłowska.

Znajomi mówią do mnie „Hal”, będzie mi więc miło, jeśli przejdziemy na ty.

Odkryłam, że 99,9% ludzi przestaje uczyć się dobrych manier mniej więcej w wieku 7 lat. To oznacza, że większość ludzi dorosłych, mimo wielu lat doświadczeń używa tylko tych dobrych manier,  których nauczyła się… w przedszkolu.

Wyobrażasz to sobie? Zdawkowe: proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia – i na tym koniec.

Dziwisz się, iż na tak jałowym gruncie ordynarne zachowania stają się czymś normalnym, a takt, uprzejmość i staranność, np. językowa, zanika?

Odkryłam również, że jeśli chodzi o ubiór, to większość kobiet wie na ten temat nieporównywalnie mniej niż ich prababki!

I to pomimo tzw. rewolucji modowej oraz wszelkiego rodzaju programów, magazynów i blogów modowych.

W rzeczywistości poziom ignorancji prawie każdej dorosłej kobiety jest w tej dziedzinie większy niż zwykła amatorszczyzna.

Jak to wszystko odkryłam? Na własnym przykładzie.

Mając trochę ponad 40 lat zrozumiałam,  że stwierdzenia takie jak Z tym się trzeba urodzić, albo Garnitur i maniery dobrze się noszą w trzecim pokoleniu to tylko podcinające skrzydła komunały. Nikt nie rodzi się uprzejmy, kulturalny i elegancki.

Tego po prostu trzeba się uczyć!

Zaczęłam więc drążyć te tematy, a następnie zapisywać  i systematyzować wszystko, czego się dowiedziałam.

Tak powstała Szkoła Dam, która dziś ma już ponad 4 lata i ponad 300 blogowych wpisów dotyczących elegancji i dobrych manier.

Musisz wiedzieć, że w swoich poszukiwaniach nie ograniczam się do podręczników etykiety i dress code’u.

Zbieram wszystko, co tylko wydaje mi się istotne dla szeroko pojętego tematu kultury osobistej: podczas czytania biografii oraz literatury pięknej, oglądania filmów, programów publicystycznych i historycznych, słuchania ciekawych wywiadów, a nawet podczas rozmów z ludźmi, szczególnie starszymi.

Obserwuję, wyciągam wnioski i łączę fakty, staram się szukać odpowiedzi na pytania: „dlaczego przyjęło się robić tak, a nie inaczej”.

&

Na bazie takich właśnie dociekań stworzyłam bardzo prosty i jednocześnie treściwy podział garderoby damskiej na trzy podstawowe kategorie: formalną, codzienną i swobodną. Tworząc go odeszłam od korporacyjnych schematów i powróciłam do korzeni elegancji.

Przy okazji kwestionuję obowiązujące wzorce wyglądu kobiety-lolity i pokazuję 3 podstawowe błędy, których nigdy nie popełniają kobiety z klasą. Naprawdę! Wystarczy zwrócić uwagę na trzy elementy…

Szkoła Dam to prawdopodobnie jedyne miejsce, gdzie zasady damskiego klasycznego kodu ubioru zostały opisane w tak kompleksowy i schematyczny sposób.

Tu dowiesz się m.in.:

• Jak na podstawie 3 konkretnych kategorii: formalnej, codziennej i swobodnej dobierać strój do okazji.
  • Jak na podst. rodzaju tkaniny, wzoru na tkaninie oraz fasonu ubrania ocenić, do której z tych trzech kategorii należy każda rzecz w Twojej szafie.
  • Jak rozpoznawać ubraniowe „mieszańce” i dlaczego lepiej ich unikać.
  • Jak kompletować reprezentacyjną garderobę ze szlachetnych tkanin i dodatków.
  • Jak sterować rangą stroju za pomocą rodzaju tkaniny, deseni, a nawet… guzików.

A także

• Skąd wiadomo, że klasyka to klasyka i co to właściwie znaczy „ponadczasowy”.
  • Co to jest kulturalna komunikacja i jaki ma związek z dobrymi manierami.
  • Jak zacząć myśleć o dobrych manierach w kategorii dbałości o relacje społeczne.

Okazuje się, że życie jest o wiele prostsze, jeśli możesz o sobie powiedzieć:

Wiem, jak się kulturalnie zachować.

Wiem, jak się właściwie ubrać.

Bo gdy już poczujesz pewność siebie wynikającą ze znajomości reguł, wtedy pozbędziesz się obaw o to, jak jesteś postrzegana.

I zamiast obsesyjnie starać się wypaść jak najlepiej, spokojnie i z klasą będziesz potrafiła znaleźć się w każdej sytuacji.

&

Bardzo mocno wierzę w sens SD, skoro tak wiele kobiet mówi mi, że to co robię działa na nie motywująco. Często jestem wzruszona tym, że Czytelnicy wypowiadają się o blogu z takim entuzjazmem.

Jedna z Czytelniczek pisze:

Szkoła Dam dała mi możliwość na nowo odkryć świat savoir vivre’u – tym razem nie jako snobistyczny i na pokaz, ale zrozumiały, dostosowany do współczesności i otwarty na potrzeby moje i drugiego człowieka.

Myślę, że w czasach błyskawicznie zmieniających się trendów i nieustannej pogoni za nowością wielu z nas zaczyna coraz bardziej tęsknić za czymś trwałym, solidnym i rzetelnym.

Najcenniejszym wynagrodzeniem jest dla mnie opinia dziewczyn, które piszą, że mogłyby za prenumeratę SD płacić zdecydowanie więcej niż 2 zł miesięcznie.

Treści tu zawartych nie znajdziesz w żadnej książce. Ten blog to praca na żywym organizmie, powstaje na bazie codziennych pytań Czytelników i naszych bardzo interesujących rozmów.

I chociaż jako autorka wierzę, że celem nas wszystkich powinno być zaangażowanie w zmianę świata na lepsze, to mówię też,… że nie jestem osobą, która powinna oceniać Twoje motywacje.

Może nie od razu chcesz zmieniać świat, a jedynie szukasz odpowiedzi na pytanie

• co zrobić, aby ludzie zaczęli traktować Cię poważnie?
  • Albo jak ubrać się na obiad do przyszłych teściów?
  • A może idziesz pierwszy raz do teatru i nie wiesz, co na siebie włożyć?
  • Albo kto pierwszy powinien wyciągnąć dłoń do powitania?
  • A może jesteś już na takim etapie, że zastanawiasz się co robić, aby nie popaść w snobizm i manię wyższości?

W każdym przypadku jesteś we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Teraz już tylko

>>> Wejdź do Szkoły Dam