Szkoła Dam
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

"Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" Marek Rabij

Wydana w 2016 roku nakładem wydawnictwa W.A.B książka Marka Rabija "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" porusza drażliwy temat warunków pracy i życia szwaczek w Bangladeszu- tych samych szwaczek spod rąk których mogła wyjść akurat ta sztuka odzieży którą aktualnie mamy na sobie.

Problem ten, choć od kilku lat podnoszony w mediach i nagłośniony po zawaleniu się fabryki Rana Plaza w 2013 roku, wciąż jest w świadomości wielu osób bagatelizowany czy wręcz wypierany. Dyskomfort spowodowany koniecznością zastanowienia się i wyrobienia sobie własnej opinii w przedstawionej kwestii bywa dla wielu uzależnionych od zakupów osób katorgą nie do przejścia. Ignorancja lub nieświadomość brania udziału w procederze jako ostatni element łańcucha produkcyjno- sprzedażowego pozwala na komfortowe i spokojne kontynuowanie (niekoniecznie potrzebnych...) zakupów bez wyrzutów sumienia oraz bez brania choćby częściowej odpowiedzialności za otaczający nas świat. Byle więcej, byle taniej, byle modnie! Wątek ten podniesiony zostaje zresztą w ostatnim rozdziale książki.

Książka jest wciągająca, mimo że opisuje rzeczywistość brutalną, brudną, czasem skrajnie biedną. Nie jest również pozbawiona dualizmu moralnego - po jej lekturze nie dostajemy jasnej odpowiedzi na pytanie: Kupować czy nie kupować? Brać udział w procederze czy wyłamując się pozbawiać tamtejszych ludzi pracy i środków do życia? A może obrać drogę środka- kupować kiedy to niezbędne, oddawać innym i wspierać rynek wtórny jeśli niechciany przedmiot jest wciąż pełnowartościowy, aż wreszcie stać się bardziej świadomym konsumentem, stawiając na jakość ponad ilością? Być może odpowiedzią jest wspieranie rynku krajowego, produkującego potrzebne dobra w warunkach bardziej etycznych i niejednokrotnie o znacznie lepszej jakości? Nie wymienianie garderoby co sezon czy dwa ze względu na "modę"? Przemyślane uczestnictwo w ogólnoświatowym rynku  wraz z jego wadami, zaletami oraz konsekwencjami jakie z racji jego działalności ponosi środowisko?

A co jeśli odpowiedzią na zagadnienie jest wzięcie na siebie odpowiedzialności (tak ładnie opisanej w jednym z postów SD) za swoje odzieżowe (i niekoniecznie wyłącznie takie) wybory?

 

Na te pytania każdy z czytelników musi odpowiedzieć sobie sam.

 

Przychodzą mi na myśl dwie pozycje o bardzo zbliżonej tematyce: szybkiej mody oraz szeroko pojętego rynku dóbr luksusowych. "To die for: Is fashion wearing out the world?" - Lucy Siegle oraz "Luksus. Dlaczego stracił blask?" - Dana Thomas.

Obydwie skłoniły mnie do głębokiej refleksji nad sensem mody i gruntownego przewartościowania na tym polu. Do tego dołożyłabym też wybitną pozycję rodzimej autorki Marty Sapały "Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków", do której parokrotnie już wracałam. Książka opisuje eksperyment społeczny autorki oraz kilkunastu innych rodzin, które zdecydowały się ograniczyć zakupy na dwanaście miesięcy. Bardzo głęboka refleksja nad kulturą konsumpcji jako taką.

Dziękuję za polecenie powyższych pozycji.

Książki "Luksus. Dlaczego stracił blask?" poszukuje już od pewnego czasu- niestety jest słabo dostępna na rynku. Mimo to nie tracę nadziei.

Dla odmiany namierzyłam już "Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków" i wkrótce biorę się za lekturę. Przyznam, że nigdy wcześniej nie słyszałam o tej pozycji a z opisu wydaje się naprawdę ciekawa.

Czytałam "Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków" i przyznaję, że jest to dająca do myślenia lektura. I choć niektóre zachowania bohaterów eksperymentu uważam za bezsensowne utrudnianie sobie życia (jak np. kilkutygodniowa próba bezgotówkowego zdobycia białych skarpetek przez studentkę położnictwa potrzebnych do uniformu albo malowanie ścian najtańszą farbą tylko dlatego, że jest najtańsza, co skończyło się kupieniem droższej, lepszej farby ;D), to jednak ta książka wespół z "Magią sprzątania" wzmocniły we mnie minimalistyczne odruchy. Odkąd tylko stwierdziłam, że ciężko mi rozstać się z rzeczami, postanowiłam porządnie zastanawiać się nad każdym zakupem, żeby te bolesne rozstania ograniczyć. Po lekturze dwóch powyższych książek ten odruch przybrał na sile, a oprócz tego nim coś kupię, rozglądam się w domu i zastanawiam, czy muszę iść na zakupy, czy może dam radę wykorzystać domowe zasoby.

A jeśli jakaś rzecz zachwyci mnie w sklepie, przystaję, przyglądam się, jeśli jest super-hiper-świetna, robię jej zdjęcie. Daję sobie parę minut na przeżycie tego zachwytu w pełni. I w 99% przypadków idę dalej, bo stwierdzam, że tego nie potrzebuję 🙂

Podsumowując - "Mniej" polecam z czystym sumieniem 😉

(id: 0)