Szkoła Dam
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zwroty grzecznościowe

12
Cytat z Karolina data 12 maja 2019, 16:20

W moim ulubionym miejscu serwującym burgery obsługa zwraca się do klientów na ty. Za pierwszym razem, gdy osoba przyjmująca zamówienie powiedziała „Hej, na co masz ochotę” wpadłam w osłupienie. 😀 Jest to część strategii wizerunkowej, która pewnie przyciąga do nich wielu młodych klientów. Mi się to nie podoba, ale wciąż tam zaglądam.

Jeśli chodzi o sytuację, w której nie chcemy przejść na ty sugeruję powiedzieć coś w stylu: Darzę Panią zbyt dużym szacunkiem, żeby z łatwością przejść na ty. Jeśli to Pani nie przeszkadza, wolałabym pozostać przy formalnym zwrocie.

U mnie się to nie sprawdzi, bo chętnie przechodzę na Ty z osobami, które spotykam często (praca, szkoła). Problem mam ze starszym pokoleniem, przekonanym że oni to szanowne państwo, a ja "panienka" i "ty". Jak powiedzieć osiemdziesięciolatkowi, że sobie tego nie życzę? Przeszkadza mi to też, kiedy jestem klientką i całkiem obca osoba, którą pierwszy raz widzę na oczy od razu w pierwszym zdaniu wali na Ty. Ale to się nie zdarza jakoś często. Ta pierwsza sytuacja z seniorami za to dość często. W ogóle sądzę, że to pokolenie ma spore braki w tej kwestii.

Wszystko zależy od sytuacji i dość ciekawy film na ten temat zrobił Łukasz Kielban z Czasu Gentlemanów, choć on skupił się na podawaniu ręki, ale zasada jest dość podobna.

12